سه شنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٩
لینک های مرتبط
اخبار > مروری کوتاه در زندگی و ویژگی های شخصیتی امام صادق(ع)


نسخه چاپي         ارسال به دوست

مروری کوتاه در زندگی و ویژگی های شخصیتی امام صادق(ع)

امام جعفر صادق(ع)، ششمین امام شیعیان در هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری قمری دیده به جهان گشودند. پدرشان امام محمد باقر(ع) و مادرشان ام فروه دختر قاسم پسر محمد بن ابوبکر بود. آن حضرت در زمان یک خلیفه سفاک اموی به دنیا آمدند و در طول زندگی شاهد انتقال خلافت از دودمانی به دودمان دیگر بودند و در نهایت در زمان خلیفه ستمگر دیگر عباسی از دنیا رفتند.

 

امام(ع) در طول زندگی پر برکت خود توانستند نهضت علمی و فرهنگی بزرگی را آغاز نمایند و پایه‌های مکتب شیعه را محکم تر سازند تا جایی که از مذهب شیعه دوازده امامی، با عنوان مذهب جعفری یاد می‌شود.

مشهورترین لقب ایشان «صادق» می باشد که برطبق روایات، پیامبر اکرم(ص) این لقب را به ایشان داده اند. همچنین به دلیل اینکه در میان ائمه اطهار علیهم السلام از طول عمر و دوران امامت طولانی تری برخوردار بوده اند، به شیخ الائمه هم شهرت دارند.
زهد، انفاق، عبادت بسیار و تلاوت قرآن از ویژگی های بارز تمام پیشوایانی معصوم به حساب می آید، بدون شک امام صادق(ع) نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همچنین در منابع روایی از علم فراوان امام(ع) نیز بسیار یاد شده است. برخی دیگر از ویژگی های امام در ادامه ذکر می گردد.

كار و تلاش و دستگيري از مستمندان

امام همواره بر کسب روزی حلال تاکید فراوان داشتند تا جایی که می فرمایند: «به دنبال روزی حلال رفتن را رها نکن؛ زیرا در تقویت دینت مؤثر است». آن حضرت نه تنها ديگران را دعوت به كار و تلاش مي كرد، بلكه خود نيز با وجود مجالس درس و مناظره و شاگرد های بسیار حتی در روز های داغ و طاقت فرسای تابستان در مزرعه فعایت مي كردند. البته ذکر این نکته ضروری است که این تاکید هرگز به دلیل فریفتگی به مال دنیا نبود چرا که ایشان بهترين كار را از نظر خداوند تقسيم دارايي خود با نيازمندان می دانستند.

ساده زيستي و همدلی با مردم

امام صادق(ع) در مورد نوع پوشش می فرماید: «بهترين لباس در هر زمان، لباس معمول همان زمان است». ایشان در طول زندگی خود همانند عامه مردم لباس مي پوشيد و در زندگي، رعايت اقتصاد را مي كرد و به همین جهت گاه لباس نو و گاه لباس وصله دار بر تن مي كردند.

حضرت هرگز اجازه نمي داد، به خاطر خانواده اش امتيازي بیش از دیگران براي ایشان در نظر گرفته شود و اين ويژگي هنگام بحران هاي اقتصادي و اجتماعي بيشتر بروز مي يافت و در زمان تنگدستی مردم بسیاری از اموال خود را به مردم می بخشید و به مانند آن ها زندگی می کرد.

شجاعت
امام صادق(ع) همواره سخن حق را بر زبان می آورد. در برابر ستمگران از هر طايفه ای و در هر جایگاهی که بودند به سختي مي ايستاد.

ششمین پیشوای شیعیان، نسبت به دیگر ائمه عمر طولانی تری داشتند؛ همچنین در دوران امامت ایشان به دلیل ضعف حکومتی و درگیری بین امویان و عباسیان فرصتی طلایی به وجود آمد تا آزادی بیشتری برای ابراز عقیده داشته باشند و بساط افاضه و تعلیم را بیشتر بگسترانند و کانون علمی عظیمی را تاسیس کنند که به واسطه آن شاگردان بسیاری تربیت شدند که به نشر حقایق اسلام و شیعه پرداختند.

این که امروزه مشاهده می شود، شیعیان نه تنها در علوم اسلامی که در کلام، فلسفه، عرفان، نجوم، ریاضی، تاریخ و جغرافی کتاب های بسیار نوشته اند، عالی ترین و نفیس ترین آثار علمی را به جهان عرضه داشته اند و اینکه بسیاری از مذاهب دیگر نیز به رسمیت و پیشتازی مذهب شیعه زبان به اعتراف گشوده اند؛ به سبب شیوه مبارزات و تلاش و کوشش امام صادق(ع) است.
آن حضرت از علم بی کران خود برای تربیت دانش طلبانی به نام و بنیان گذاری تفکر مذهب شیعه بهره گرفت. بسیاری از احادیث و روایات به زمان ایشان بازمی گردد؛ زیرا از زمان خلافت عمر نوشتن احادیث و حتی نقل قول آن ممنوع شد و تا حدود صد سال ادامه پیدا کرد.

در زمان امامت امام صادق(ع) این ممنوعیت برداشته شد و شاگردان آن حضرت توانستند اخبار و روایات وارد شده از زمان پیامبر(ص) به بعد را جمع آوری کنند و توسعه دهند، به همین جهت می توان گفت که در زمان امام جعفر صادق(ع) تشیع دارای شناسنامه شد و تبلیغ گردید.

حضرت امام صادق(ع) در سال 148 هجری قمری در حالى كه 65 سال از عمر مباركشان گذشته بود از دنيا رفتند و در قبرستان بقيع در كنار پدر و جد و عموى خود امام حسن(ع) به خاك سپرده شدند. بنابر روايتى ایشان پس از آزار و اذيت زياد به وسيله عوامل منصور دوانيقى با سم به شهادت رسيدند.


١٨:٢٦ / 1398/04/07 / تعداد بازدیدها 90

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 47416 | بازدید امروز : 130 | کل بازدید : 404891 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 3.6406