جمعه ١٦ خرداد ١٣٩٩
لینک های مرتبط
اخبار > رژیم صهیونیستی بزرگترین عامل بی ثباتی در منطقه است


نسخه چاپي         ارسال به دوست

سفیر ایران در ژاپن به مناسبت روز جهانی قدس تاکید کرد

رژیم صهیونیستی بزرگترین عامل بی ثباتی در منطقه است

مرتضی رحمانی موحد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن روز جمعه 2 خرداد ماه در مصاحبه مطبوعاتی به صورت مجازی با حضور 15 خبرنگار ژاپنی، پیرامون روز قدس و اشغالگری رژیم صهیونیستی به سئوالات آنان به صورت آنلاین پاسخ داد.

 

وی در ابتدا با اشاره به این که روز قدس یادگار امام خمینی (ره) در حمایت از مردم و آرمان فلسطین و برای مطرح کردن صدای ملت مظلوم فلسطین است گفت: امروز گرامیداشت روز جهانی قدس در بیش از 88 کشور در قاره های مختلف جهان است  و امسال همزمان با هفتاد و دومین سالگرد اشغال فلسطین و به  چند دلیل از جمله شهادت سردار سلیمانی (شهید راه قدس و چهره بین المللی مقاومت)، تحولات جاری فلسطین اشغالی در پی رونمایی از طرح ننگین معامله قرن، ثبت طرح ایران برای حل مساله فلسطین (برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین) در دبیرخانه سازمان ملل، همچنین، برگزاری فعالیت های روز قدس به صورت مجازی به دلیل شیوع ویروس کرونا و در نهایت همزمانی آن با سال روز اشغال فلسطین متمایز و متفاوت با سال های قبل است.

رحمانی موحد افزود: از زمان اعلام موجودیت این رژیم تاکنون به طور متوسط هر سال حداقل یک یا دو قطعنامه و بیانیه علیه این رژیم در شورای امنیت و یا مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده ولی صهیونیست ها به پشت گرمی و حمایت های آمریکا و دیگر قدرت های جهانی، طی 70 سال اخیر از اجرای بیش از ۱۰۰ مصوبه و قطعنامه سازمان ملل متحد، سرباز زده و به اراده و خواست اکثریت ملل جهان، بی اعتنایی کرده اند، به طوری که آمریکا تا کنون 43 بار پیش نویس قطعنامه های پیشنهادی علیه رفتارهای وحشیانه و غیرقانونی این رژیم علیه مردم فلسطین را وتو کرده است.

سفیر ایران در ژاپن افزود: طی دو سال اخیر نیز واشنگتن 47 تصمیم و اقدام علیه فلسطینی ها و به نفع رژیم صهیونیستی همچون به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، بستن دفاتر ساف در واشنگتن، توقف کمک مالی به آنروا (UNRWA)، حذف پرونده آوارگان فلسطینی و ... انجام داده است.

در بخش دیگری از این مصاحبه، سفیر کشورمان به سوال خبرنگار پاسخ داد و در خصوص اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی  اعلام نموده که قصد دارد بخش هائی از شهرک های کرانه باختری رود اردن را الحاق کند گفت:  جمهوری اسلامی ایران این اقدام را به شدت محکوم می کند و  این تصمیم توسعه طلبانه رژیم اسرائیل از طرف جامعه جهانی محکوم شده و بسیاری از کشورهای اروپائی، کشورهای اسلامی، گروه های آزادی خواه و گروه های فلسطینی این سیاست توسعه طلبانه را محکوم کرده اند و این رفتارهای رژیم صهیونیستی منطبق با ماهیت ذاتی اشغالگرایانه آن رژیم در توسعه طلبی، زورگوئی و خشونت گرایی است . رژیم صهیونیستی به دلیل حمایت هایی که از طرف رژیم آمریکا برخوردار شده است، شرایط را برای هرگونه زورگوئی و توسعه طلبی مهیا می بیند. همان گونه که در مورد معامله قرن جامعه جهانی آن را محکوم کرد و مانع اجرای آن شد، تصمیم اخیر رژیم صهیونیستی نیز با مخالفت جامعه بین الملل امکان تحقق نخواهد یافت. زیرا این تصمیم خطرناک باعث وخیم تر شدن اوضاع منطقه خواهد شد.

وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی با داشتن بیش از دویست کلاهک هسته ای و عدم تمکین به اصول و مقررات بین المللی بزرگترین عامل بی ثباتی در منطقه است.

رحمانی موحد در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات وزیر دفاع  رژیم صهیونیستی درخصوص حضور ایران در سوریه هم اظهار داشت : حضور ایران در سوریه بنا به دعوت دولت قانونی این کشور و در راستای مبارزه با تروریزم جنایتکار است . ایران همواره در چارچوب گروه آستانه برای صلح و ثبات در سوریه همکاری و تلاش می نماید. رژیم صهیونیستی به منظور سرپوش گذاشتن به بی ثباتی های اخیر و اتخاذ سیاست تهاجمی اقدام به فرافکنی و طرح ادعاهایی همچون موضوع حضور ایران را می نماید و ایران تا زمانی که دولت قانونی سوریه بخواهد، برای ایجاد امنیت و مبارزه باتروریزم در این کشور باقی می ماند. امروز سوریه بیش از گذشته از ثبات و آرامش برخوردار است.

سئوال دیگر درخصوص دولت جدید عراق و توافق صلح افغانستان و نقش ایران در این رابطه بود که رحمانی موحد گفت: ما با عراق و افغانستان روابط عمیق فرهنگی ،تاریخی و دوستانه داریم. تعامل ما با این دو کشور منطبق با سیاست های راهبردی ایران مبنی بر صیانت از صلح، ثبات همسایگان و کشورهای منطقه می باشد. گفتگوهای داخلی و درون گروهی در این دو کشور می تواند به تفاهم و استقرار صلح وامنیت بیشتر بینجامد. ما با حضور بیگانگان به خصوص آمریکا در منطقه مخالف هستیم،  زیرا حضور آمریکا در منطقه عامل بی ثباتی و اختلاف افکنی است. کشورهای منطقه می توانند ازطریق گفتگو امنیت و ثبات منطقه را پایدار نمایند.

رحمانی موحد در پاسخ به سوالی دیگر در رابطه با پرتاب ماهواره نور و ارتباط آن با قطعنامه های سازمان ملل افزود: پرتاب ماهواره اخیر کاملا" غیرنظامی و در جهت تحقق آرمان های توسعه علمی و فضائی ایران است. ایران دارای جوانان تحصیل کرده و نخبگانی است که به پشتوانه آنها سیاست پیشرفت های علمی در ابعاد گوناگون در ایران  دنبال می شوند. مردم ایران به دستاوردهای علمی جوانان خود افتخار می کنند. اقدام اخیر در پرتاب ماهواره در مخالفت با هیچکدام از قطعنامه های سازمان ملل نیست و آمریکا تلاش دارد با سیاسی و نظامی جلوه دادن موضوع، پیشرفت های علمی ایران را چالش برانگیز نشان دهد.که قطعا موفق نخواهد شد.

سفیر کشورمان در ژاپن همچنین در خصوص مخالفت آمریکا با وام پنج میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول، اظهار داشت :ایران عضو قدیمی صندوق بین المللی پول است و از حق قانونی استفاده از مزایای صندوق بین المللی برخوردار است و صرفا آمریکا در مسیر همکاری ایران با صندوق کارشکنی می کند. انتظار داریم کشورهای عضو با حمایت از درخواست های ایران مقابل سیاست های زورمدارانه و غیرقانونی آمریکا ایستادگی کنند. رژیم آمریکا علنا دخالت های گسترده، غیرقانونی و کارشکنی خود را علیه سازمان های بین المللی دنبال نموده و نمونه اخیر آن هشدارها و فشارهای سیاسی به سازمان بهداشت جهانی در اوج مقابله جامعه بین الملل با ویروس کرونا می باشد.

همچنین یکی از خبرنگاران با اشاره به کمک  دو و نیم میلیارد ینی دولت ژاپن به ایران از طریق سازمان های بین المللی برای مقابله با کرونا سئوال نمود که آیا امکان اعطای کمک ها به صورت مستقیم بهخاطر تحریم ها وجود نداردکه در پاسخ رحمانی موحد گفت:  از دولت ژاپن در اعطای کمک ها به ایران برای مقابله با کرونا تشکر می نماییم . قبل از شیوع کرونا نیز توافق ارسال تجهیزات پزشکی برای  دو بیمارستان آرش و امام خمینی توسط دولت ژاپن اعلام که تا امروز به دلیل تحریم های آمریکا اجرائی نشده است و عملا" این موضوع نشان می دهد که ادعای آمریکا در موضوع عدم ارسال اقلام پزشکی و انسان دوستانه به ایران صحت نداشته به طوری که هنوز این توافق اجرائی نشده است. ضمنا لازم است از حمایت های مالی و کالایی تشکل های مردمی، ژاپنی های ایران دوست و هموطنان عزیز ایرانی برای کمک به مقابله با کرونا در ایران  قدردانی نمایم.

 

 

 

 


١٤:٠٧ / 1399/03/02 / تعداد بازدیدها 30

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 48512 | بازدید امروز : 82 | کل بازدید : 406437 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.4844