چهارشنبه ١٣ مرداد ١٤٠٠
لینک های مرتبط
اخبار > نشست" نگاه بشردوستانه به فلسطین و قدس" در ژاپن برگزار شد


نسخه چاپي         ارسال به دوست

از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن و به صورت مجازی

نشست" نگاه بشردوستانه به فلسطین و قدس" در ژاپن برگزار شد

به مناسبت روز جهانی قدس، از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن، نشست تخصصی با عنوان " نگاه بشر دوستانه به فلسطین و قدس" روز شنبه 3 خردادماه در فضای مجازی با حضور بیش از 70 نفر از محققان و علاقه مندان ژاپنی برگزار شد.

 

به گزارش رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در ژاپن، در این نشست مرتضی رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن، ولید علی صیام سفیر فلسطین در ژاپن، دکتر حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در ژاپن، دکتر کنجی تومیتا ایران شناس، دکتر چیئه ازاکی استاد دانشگاه و متخصص مسائل فلسطین، حجت الاسلام ابراهیم ساوادا اسلام شناس و دکتر احسان جوانمردی به ارائه سخنرانی و مطالب خود پرداختند.

در ابتدای این نشست دکتر دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن ضمن خیر مقدم به سفرای ایران و فلسطین در ژاپن، اساتیدی که برای ارائه سخنرانی حضور پیدا کرده اند و همه علاقه مندان و میهمانان برنامه، به برگزاری این مراسم در سال گذشته و در مسجد جامع توکیو اشاره کرد و گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا و برقراری شرایط اضطراری امکان برگزاری این برنامه به صورت حضوری نبود و لذا رایزنی فرهنگی، این روز بزرگ را در فضای مجازی و در قالب این نشست گرامی داشته است.

وی با اشاره به این که روز قدس یادگار ماندگار رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) است تاکید کرد: امام خمینی(ره) با این ابتکار ارزشمند در واقع به اندیشه ها و افکار آزادی خواهان و رهبران جهان و نه تنها جهان اسلام جهت دادند و موجب گردیدند تا مظلومیت 72 ساله ملت فلسطین به فراموشی سپرده نشود و ضرورت حمایت از این مسیر همواره زنده بماند.

در ادامه سفیر ایران در ژاپن ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی برای برگزاری برنامه و با اشاره به این که سال 2020 مقارن با 72 سال اشغال گری سرزمین  فلسطین است گفت: رژیم نامشروع اسرائیل با تهاجم وحشیانه به ساکنان ستمدیده فلسطین و ارتکاب انواع جرائم ضد انسانی که در تمام آئین های بشری و ادیان الهی محکوم است و ناقض تمامی مقررات و قوانین معاصر حقوق بشری  است، ظلمی را با حمایت مستقیم رژیم های سلطه گر و مرتجع بر مردم مظلوم وارد کرده و از خانه و وطنِ آباء و اجدادی خویش رانده شده‌اند و در تمام این سالها منطقۀ غرب آسیا (خاورمیانه) هرگز با آرامش و امنیت همراه نبوده است.

رحمانی موحد افزود: تاریخ، نسل کشی و کشتار دست جمعی فلسطینیان در اردوگاه های صبرا، شتیلا، کفر قاسم و ... را ثبت کرده و البته هیچ گاه فراموش نخواهد کرد که کشتار ده ها هزار فلسطینی بی گناه، هرگز با برخورد جدی جامعه بین المللی و حامیان حقوق بشری روبرو نشد. امروز رژیم جعلی اسرائیل مرتکب انواع جنایات جنگی، حقوق بشری و تبعیض نژادی با حمایت قدرت های بزرگ، به ویژه رژیم امریکا علیه مردم فلسطین شده و کارنامه سیاهی از خود در نقض حقوق بشر بر جای گذاشته است.

وی با تاکید بر این که جدا از پناهندگی و آوارگی فلسطینیها، برخی از مردم این سرزمین به جرم دفاع از حقوق اولیه خود یعنی حق زندگی در موطنشان، در زندان های مخوف صهیونیست ها به اسارت گرفته شدهاند و شرایط بسیار سختی را تحمل میکنند افزود: رژیم اشغالگر فلسطین به طور کامل حق و حقوق زندانیان فلسطینی را تضییع کرده و در قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2015، نگرانی شدیدی درخصوص اقدامات بی شمار رژیم صهیونیستی به عنوان یک قدرت اشغالگر اعلام شده که از جمله آنها می توان به ادامه نقض حقوق بشر مردم فلسطین، گسترش شهرک سازی ها، ساخت دیوار در سرزمین های اشغالی فلسطینی، سیاست ها و اقدامات تبعیض آمیز علیه مردم فلسطین در سرزمین های اشغالی فلسطین شامل قدس شرقی، کشتار زنان و کودکان و ... اشاره کرد و حامیان این رژیم غاصب، تروریست و کودک کُش از جمله آمریکا اگرچه به طوری مضحک داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند ولی همواره با مانع تراشی و مخالفت، سد راه تصویب قطعنامه های مختلف در مجامع بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل بوده و به طور کامل از وحشی گری این رژیم حمایت می کنند.

رحمانی موحد در پایان با ذکر سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر این که "امروز  فلسطین دیگر نه مسألهای عربی و حتی نه فقط مسئله ای اسلامی بلکه مهمترین مسأله حقوق بشری جهان معاصر است و فلسطین آزمونی برای بیداری سنجی انسانیت، انصاف، عدالت و شرافت است و راه حل مسألۀ فلسطین در اتحاد همه افکار و اندیشه‌های خیر خواه بشری است" تاکید کرد : ان شاء الله  صبح پیروزی نزدیک است.

در بخش دیگری از این نشست تخصصی، ولید علی صیام سفیر فلسطین در ژاپن ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی و توضیحات و پاورپوینت ارائه شده در خصوص فلسطین و قدس که بسیار مناسب و دقیق بود گفت: امسال 72 سال از حمله رژیم صهیونیستی می گذرد و علیرغم همه توطئه ها و برنامه ریزی ها باید تاکید کرد که شهر قدس، پایتخت رژیم صهیونیستی نیست بلکه پایتخت فلسطین است و ما اقدامات آمریکا را به هیچ عنوان نمی پذیریم و زمین قدس، زمین یهودی نیست بلکه متعلق به مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است و با غصب شدن توسط صهیونیزم آلوده شده است.

وی با اشاره به مشکلات فراوان و مظلومیت ملت فلسطین افزو : غصب سرزمین، زندانی شدن مردم، کشتار و آوارگی و ... بخش اندکی از مشکلات و جنایاتی است که رژیم صهیونیستی انجام می دهد و غزه به یک زندان تبدیل شده است و امروز بیشتر از هر زمانی تحت بدترین رفتارها و پایمال شدن حقوق خود قرار دارد. بی تردید برنامه صلح آمریکا برای منطقه فلسطین قابل قبول نیست چرا که اوضاع ملت و سرزمین فلسطین را بدتر خواهد کرد و دولت فلسطین با توجه به اینکه تمامی امیدها و آرزوها و وعده های ما زیر پا گذاشته شده تمام توافقات و همکاری های خود با آمریکا و اسرائیل را لغو می کند چرا که آنها حتی یک ماده از قراردادها و یا قطعنامه های بین المللی را رعایت نمی کنند و به روند اشغال سرزمین ما ادامه می دهند و فلسطین نمی تواند از حقوق ذاتی خود بیش از این کوتاه بیاید.

سفیر فلسطین در ژاپن با تاکید براین که جامعه جهانی در برابر این فجایع سکوت کرده است افزود: نکته مهم این که اگر کشوری غیر از رژیم صهیونیستی در دنیا این گونه عمل می کرد حتما برای آن کشور تحریم های مختلفی اعمال می شد  و باید در برابر این اقدامات مقاومت و ایستادگی نمود.

 

ارائه مقاله دکتر کنجی تومیتا ایران شناس ژاپنی بخش دیگر این نشست بود که با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) در اولین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اعلام روز جهانی قدس، به سخنان رهبر کبیر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ۶ ماه بعد از پیروزی انقلاب این خطابه مهم اعلام شد و روز قدس به طور رسمی معرفی گردید که می تواند اهمیت موضوع را به خوبی نشان دهد.

وی در ادامه به معرفی شخصیت و دیدگاه های امام(ره) در خصوص فلسطین و قدس پرداخت و افزود: اسرائیل با حمایت انگلستان و آمریکا، زمین فلسطینیان را اشغال کرد و آن را به یهودیان اهدا نمود و قبل از پیروزی انقلاب روابط نزدیکی میان دو کشور وجود داشته تا جایی که در اصلاحات ارضی ایران و با سرمایه اسرائیلی ها، زمین های کشاوزی قزوین نیز اشغال و در اختیار آمریکا و اسرائیل قرار گرفت.

دکتر تومیتا تاکید کرد: امام خمینی (ره) مردم فلسطین را ستمدیدگان و مستضعفین جهان می داند که سرزمین آنان توسط اسرائیل اشغال شده و البته پیروان دین الهی یهود را با صهیونیست ها نیز متفاوت قلمداد می نماید.

حجت الاسلام ابراهیم ساوا اسلام شناس و معاون پژوهشی جامعه المصطفی(ص) ژاپن نیز در سخنانی با اشاره به این که رسانه ها، واقعیت ها را در مورد فلسطین بیان نمی کنند گفت: در سرزمین فلسطین در یک طرف مردم بی دفاع و بدون اسلحه وجود دارند و در سوی دیگر سربازان اسرائیلی مسلح که مردم فلسطین‌ و بدون اسلحه را  می کشند و حقوق آنان را از بین می برند.

وی در ادامه تاکید کرد: امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس نامیدند تا شناخت دقیق و درستی از اوضاع مردم مظلوم این منطقه و جنایت های رژیم صهیونیستی و توجه جامعه جهانی ایجاد گردد.

پایان بخش این برنامه به ارائه مقاله دکتر چیئه ازاکی متخصص مسائل فلسطین اختصاص داشت که با اشاره به برنامه صلح پیشنهادی آمریکایی ها گفت: اگر این برنامه اجرایی شود و اسرائیل بر منطقه غربی غزه تسلط یابد، مسئولان فلسطینی اعلام کرده اند که تمام قراردادها با اسرائیل را لغو می کنند و ضمن آن که در پیشنهاد آمریکایی ها اشاره شده  که امنیت منطقه فلسطین و شهر قدس در اختیار اسرائیل قرار خواهد گرفت که مورد توافق و نظر فلسطینی ها نیست چرا که تنها منافع اسرائیلی ها در آن دیده شده است.

وی افزود: روش ترامپ و اوباما کاملا متفاوت است و ترامپ برای پنهان کردن اقدامات انجام شده، عادی سازی روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل را پیگیری می کند و پیشنهاد آمریکا بدون مردم فلسطین برنامه‌ریزی شده است.

در این برنامه علاوه بر ارائه پاورپوینت تخصصی در خصوص قدس و فلسطین به زبان ژاپنی، نماهنگی نیز با موضوع نشست به نمایش در آمد.

 

 

 

 


٢١:٥٦ / 1399/03/03 / تعداد بازدیدها 363

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 91185 | بازدید امروز : 186 | کل بازدید : 489594 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 3.3062