سه شنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٩
لینک های مرتبط
اخبار > دشمنان روابط تاریخی و حسنه ایران و ژاپن، در دو کشور نیستند/ جامعه بین المللی باید از طریق اجماع سازی و مقاومت، در جهت تنش زدایی در منطقه و مقابله با اقدامات نظامی آمریکا اقدام نماید/ ایران آمادگی دارد از ابتکار نخست وزیر در جهت حفظ صلح و ثبات منطقه حمایت جدی نماید/استقلال ملت و کشور ایران را با هیچ امتیازی معاوضه نمی کنیم


نسخه چاپي         ارسال به دوست

سفیر ایران در ژاپن در کنفرانس خبری و در جمع خبرنگاران:

دشمنان روابط تاریخی و حسنه ایران و ژاپن، در دو کشور نیستند/ جامعه بین المللی باید از طریق اجماع سازی و مقاومت، در جهت تنش زدایی در منطقه و مقابله با اقدامات نظامی آمریکا اقدام نماید/ ایران آمادگی دارد از ابتکار نخست وزیر در جهت حفظ صلح و ثبات منطقه حمایت جدی نماید/استقلال ملت و کشور ایران را با هیچ امتیازی معاوضه نمی کنیم

رحمانی موحد سفیر ج.ا.ا. ایران در ژاپن روز دوشنبه ۳ تیرماه با حضور در کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران داخلی ژاپن ضمن تقدیر از کلوپ خبرنگاران داخلی ژاپن(JNPC) گفت: امروز علاقه مندم در خصوص روابط دوجانبه و سفر بسیار مهم، تاریخی و ارزشمند نخست وزیر ژاپن به ایران، جایگاه منطقه ای و جهانی ایران و توافق هسته ای برجام مطالبی را ارائه نمایم.

 

 

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، وی درابتدای سخنان خود با تشریح روابط طولانی، تاریخی و فرهنگی دو کشور، آغاز نودمین سال روابط رسمی ایران و ژاپن همزمان با اولین سال ریوا که سفر تاریخی نخست وزیر ژاپن نیز محقق شد، تعاملات و همکاری های فیمابین را بسیار مهم و رو به رشد قلمداد کرد وی با اشاره به پیام این سفر مبنی بر آگاهی رهبران دو کشور بر اهمیت روابط و نقشی که دو کشور در تامین صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی دارد، گفت: این روابط همواره دوستانه و در سطح خوبی قرار داشته و خوشبختانه شاهد دیدارهای مقامات عالی دو کشور هستیم که مهمترین آن سفر نخست وزیر ژاپن به ایران پس از 41 سال به دعوت رئیس جمهورایران است و به منزله نقطه عطفی در روابط دو کشور می باشد و فرصت بسیار خوبی بود تا با استفاده از آن به تقویت و گسترش همکاریهای دو کشور پرداخته شود و به صراحت در این سفر برگسترش روابط دو جانبه، حمایت از برجام و ایجاد صلح و ثبات در منطقه از سوی دو طرف تاکید شد.

رحمانی موحد به دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: در این دیدار مهم و تاریخی، رهبر معظم انقلاب اسلامی با استقبال از پیشنهاد نخست وزیر ژاپن برای گسترش روابط با کشورمان به جایگاه ژاپن به عنوان دوست ایران و کشور مهم در آسیا اشاره داشتند و تاکید کردند اگر ژاپن به گسترش روابط با ایران تمایل دارد باید اراده قاطع خود را نشان دهد، همانگونه که برخی کشورهای مهم این اراده را نشان داده اند.

سفیر کشورمان در ژاپن به سخنان دکتر روحانی در دیدار با نخست وزیر ژاپن مبنی بر این که ایران برای توسعه روابط با ژاپن اهمیت زیادی قایل است نیز اشاره و افزود: ما علاقه مند به روابط عمیق، دوستانه و بلندمدت با ژاپن هستیم و این روابط از گذشته بسیار مستحکم بوده و در حوزه های مختلف همکاری های مشترک و ماندگاری داشته ایم ضمن آن که رئیس جمهور ایران  خواستار سرمایه گذاری ژاپن در جنوب ایران، سواحل مکران و چابهار نیز شدند.

وی به نقطه نظرات نخست وزیر ژاپن هم در دیدارهای مختلف اشاره کرد و گفت: نخست وزیر با ابراز خرسندی از سفر به تهران برای دومین بار، تاکید کردند که این سفر برای ایشان افتخارآمیز است که بعد از ۴۱ سال به عنوان نخست‌وزیر به ایران سفر می‌کنند و با قدردانی از ایران به خاطر پایبندی به برجام و انجام تعهدات خود، بر تایید و حمایت همیشگی ژاپن از برجام به دلیل  آن که به برقراری صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند تاکید کردند و با اشاره به این که ایران کشور بزرگی در منطقه است به اهمیت و نقش بالای جمهوری اسلامی ایران در تحقق صلح و ثبات در منطقه اشاره داشتند.

مرتضی رحمانی با اشاره به این که یکی از محورهای مورد بحث در این سفر حفظ صلح و ثبات و تنش زدایی در منطقه بوده و هر دو کشور برای این موضوع اهمیت بسیار زیادی قائل هستند افزود: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره ضامن صلح و ثبات در منطقه بوده و همکاری و مشارکت سازنده با همسایگان از اولویتهای سیاست خارجی کشورمان است و با توجه به اینکه ژاپن شریک مهم ایران است لذا نقش فعالی در زمینه صلح و امنیت بین المللی دارد و از افزایش نقش سازنده ژاپن در خاورمیانه استقبال می کنیم، هر چند که آمریکا در آستانه و در جریان سفر نخست وزیر ژاپن با اعمال تحریم های جدید و گسترده، عملا پیام مورد نظر خود را ارسال و در جهت مخالف نیات نیک نخست وزیر و با هدف مقابله با ابتکار جناب شینزو آبه گام برداشت.

حضور نظامی آمریکا در منطقه، تروریسم اقتصادی و تحریم ها علیه ملت ایران و رفتار مشکوک و خرابکاریهای پرونده ساز اخیر در خلیج فارس بخش دیگری از سخنان سفیر ایران در ژاپن بود که تاکید کرد: این اقدامات باید متوقف شود و جامعه بین المللی باید از طریق اجماع سازی در جهت تنش زدایی اقدام نماید.

رحمانی موحد به نقش مهم برجام در ایجاد صلح و ثبات منطقه ای و جهانی پرداخت و افزود: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یک جانبه علیه ایران ثابت کرد که دولت آمریکا قابل اعتماد نیست و این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکنون15 بار پایبندی کامل ایران به این توافق را تایید کرده است. در طی یک سال گذشته ایران علیرغم نقض تعهد و اقدامات خصمانه آمریکا نهایت خویشتنداری را داشته اما با ادامه اقدامات خصمانه آمریکا، تصمیم گرفته شد که در اجرای دقیق برجام و طبق بند های 26 و 36 آن اقدامات عملی را جهت منافع ایران  به عمل آورد. البته ایران با این اقدامات هیچیک از بندهای برجام را نقض نمی کند بلکه در اجرای بندهای 26 و 36 برجام جهت احیای توازن میان حقوق و تکالیف از دست رفته به دلیل اقدامات آمریکا و بی توجهی دیگر طرفهای برجام صرفا اجرای برخی از تعهدات را کاهش ویا متوقف می نماید.

وی در همین ارتباط تاکید کرد: ابتکار نخست وزیر در این سفر نشاندهنده جایگاه برجسته ایشان در توجه به حل مشکلات منطقه ای و بین المللی بوده و ایران با تحسین این اقدام، سفر به تهران را موفقیت آمیز می داند و آمادگی دارد از این ابتکار در جهت حفظ صلح و ثبات منطقه حمایت جدی نماید.

رحمانی موحد همچنین به اقدامات تحریک آمیز اخیر در منطقه اشاره کرد و افزود : تقارن زمانی حمله به کشتی ها در خلیج فارس در زمان و دیدار نخست وزیر از ایران به روشنی نشان می دهد که این اقدام توسط دشمنان روابط دو کشور و مخالفان تلاش ژاپن برای کمک به صلح و ثبات منطقه ای انجام شده است و تاکید می کنم که مخالفان و دشمنان روابط حسنه ایران و ژاپن، در دو کشور نیستند.

وی تاکید کرد: ایران همواره ثابت نموده عامل ثبات در منطقه است زیرا ثبات، تامین کننده منافع ایران است و معتقدیم دخالت بیگانه، جاه طلبی های توهم آمیز رژیم صهیونیستی و محور افراط گرایی عربی، حضور گسترده و بی دلیل نظامی آمریکا و تلاش برای تفکیک امنیت در منطقه را باید منشاء اصلی بی ثباتی دانست.

در بخش دیگر این کنفرانس خبری، رحمانی موحد در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که مقامات ایرانو آمریکا اعلام کردند که خواهان جنگ نیستند اما این نگرانی وجود دارد که سوء تفاهمات و اقداماتی خارج از کنترل رخ دهد. با توجه به این که به زودی کنفرانس سران جی 20 در اوساکای ژاپن برگزار می شود، انتظار ایران از جامعه جهانی چیست، گفت : بازگشت آمریکا به برجام، رفع تحریم ها و خروج آمریکا از منطقه است که هیچ نفعی جزء ایجاد بی ثباتی به دنبال نداشته است. بارها اعلام کرده ایم با هیچ کشوری خواهان جنگ با هیچ کشوری نیستیم هر چند که در صورت تجاوز، با جدیت مقابله خواهیم کرد. جامعه جهانی در اقدامی هماهنگ باید آمریکا را از سیاست جنگ طلبانه، اقدامات تحریک آمیز و تروریسم اقتصادی خود دور نماید چرا که این سیاست ها حتی به دوستان و متحدان آمریکا نیز آسیب زده است. اتهامات واهی امریکا 40 سال بر علیه ملت ایران با هدف از بین بردن استقلال مردم مطرح می شود و آمریکا به صراحت از جامعه جهانی می خواهد که قطعنامه های شورای امنیت در خصوص برجام را اجرا نکنند. ما استقلال ملت و کشور ایران را با هیچ امتیازی معاوضه نمی کنیم و جامعه جهانی اگر در مقابل این سیاست ها ایستادگی نماید قطعا پیروز خواهد شد. باید به طور مستمر سیاست امریکا مورد سئوال قرار گیرد که چرا جهان را با چالش روبرو نموده، تحریم های اقتصادی بر علیه کشورها اعمال می کند، توافقات بین المللی را بر هم می زند و سئوال های فراوان دیگر که اگر مقاومت بین المللی شکل نگیرد آشوب و بی ثباتی، جای نظم و صلح را خواهد گرفت و محدود به ایران هم نخواهد بود چنانچه شاهد هستیم بسیاری از کشورهای دیگر نیز مورد حمله و تحریم امریکا به دلایل واهی قرار گرفته و خواهند گرفت.

سفیر ایران در پاسخ به خبرنگار ان اچ کی مبنی بر این که ترامپ به رسانه ها گفته که آماده گفتگو بدون هیچ پیش شرطی هستگفت:  آمریکا میز مذاکره را در قالب برجام ترک کرد و اعلام آمادگی مذاکره بدون پیش شرط تنها یک فریب است و اگر در این گفته صادق هستند باید به برجام بازگردند و تحریم ها را لغو کنند. به نظر ما دولت کنونی آمریکا در گفتارش صادق نیست و همه دنیا شاهد گفتار و رفتار متناقض رئیس جمهور آمریکا هستند که نمونه آن در هنگام حضور در توکیو است که قبل از سفر نخست وزیر، تحریم های جدید از جمله پتروشیمی را اعمال کردند.

خبرنگار کیودو با اشاره به سخنان سفیر کشورمان در تشریح بندهای برجام،خروج و یا ادامه حضور در برجام از سوی ایران را مورد اشاره قرار داد که رحمانی موحد پاسخ داد: رفتار ما در قالب مهلت ۶۰ روز در قالب بندهای ۲۶ و ۲۳ برجام است که مورد توافق همه اعضای امضا کننده برجام است و طبق این دو بند هر طرف می تواند در صورت عدم اجرای تعهدات از طرف مقابل، اجرای تعهدات خود را متوقف کند و به منزله خروج از برجام نیست چرا که ایران بعد از خروج آمریکا، یک سال صبر استراتژیک داشته اما هیچ اقدام خاصی از سوی طرف های دیگر شکل نگرفته است. چه انتظاری است که بار سنگین حفظ برجام تنها بر دوش ایران باشد و اگر جامعه جهانی نسبت به توقف و پایان برجام نگران است و اعتبار آن را مهم می داند باید اقدام اساسی انجام دهد. اقدامات ایران فعلا مرحله ای و در چارچوب برجام است چرا که اجازه داریم بخشی از تعهدات خودمان را کاهش یا متوقف کنیم و ژاپن و جهانی بین المللی باید به این روندها و مهلت ها به خوبی توجه کنند چرا کهبرجام شرایط خوبی ندارد و اگر جامعه بین المللی قصد جدی برای حفظ و تداوم آندارد باید وارد صحنه بشود.

خبرنگار دیگری از حوزه اقتصادی با اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام، انتظار ایران برای توسعه همکاری های اقتصادی با ژاپن را مورد سئوال قرار داد که سفیر ایران افزود: خوشبختانه یکی از ابعاد سازنده و دوستانه سفر نخست وزیر به ایران موضوع توسعه روابط اقتصادی بودکه با علاقه از سوی نخست وزیر دنبال گردید و مقرر شد برخی همکاری ها در حوزه هایی مانند برق، محیط زیست، مکران، چابهار، بلایای طبیعی، محیط زیست و ... به صورت جدی پیگیری شود و حداکثر تلاش را در این زمینه که خواست مردم دو کشور هم هست خواهیم داشت همکاری های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... طرف ژاپنی به روال عادی ادامه یابد و بعد از این سفر تاریخی وتوجه رهبران دو کشور، هیچ دلیلی برای عدم همکاری وجود ندارد و باید تلاش کرد که از ثمرات ارزشمند این سفر استفاده نمود.

خبرنگار روزنامه سانکه ای به پیش شرط های 12 گانه وزیر خارجه آمریکا و تاکید وی بر نقش ایران در ایجاد بی ثباتی در منطقه از جمله سوریه، یمن و ... پرداخت و واکنش ایران به این اظهارات را خواستار شد.

رحمانی موحد در این زمینه گفت : مرزهای ایران و آمریکا حدود ۱۱ هزار کیلومتر از یکدیگر فاصله دارد. به اتفاق اخیر که در خلیج فارس روی داد دقت کنید. یک هواپیمای جاسوسی بی سرنشین به مرزهای ایران وارد شده و نیروی نظامی ایران با قاطعیت برخورد می کند و باید گفت که حضور نظامی امریکا تمام امنیت هوایی، دریایی، صلح و ثبات منطقه را نشانه رفته است و به دروغ می گوید که برای مبارزه با تروریسم درمنطقه است در حالی که از تروریست هایی مانند داعش و افراط گرایی در منطقه حمایت می کند اما حضور ایران در سوریه و عراق بنا به دعوت دولت های قانونی این کشورهاست و آمریکا هیچ صلاحیتی برای اظهار نظر در این خصوص ندارد. در مورد یمن جنگ نابرابر بر علیه ملت این کشور را برای یک هفته به راه انداختند و امروز این جنگ وارد سال پنجم شده است و مردم این کشور از همه طرف تحت محاصره قرار دارند و در این شرایط ایران چگونه می تواند در یمن حضور داشته باشد و این هم دروغ آمریکایی هاست. همانگونه که اعلام کردیم تحت فشار و تحریم هیچ مذاکره ای شکل نمی گیرد و این نشان دهنده عقل و خرد است و نمی توان با کسی که زور می گوید گفتگو کرد.

 

 


١٥:٣٥ / 1398/04/03 / تعداد بازدیدها 183

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 47413 | بازدید امروز : 118 | کل بازدید : 404879 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.9375